Ochrona prawna kretów

Pomimo swojego niewinnego wyglądu, krety to w rzeczywistości bardzo groźne dla zieleni szkodniki. Obecność kretów w ogrodzie bardzo niszczy rośliny, a także powoduje powstawanie nieestetycznych kopczyków, które utrudniają koszenie trawnika. Jakby tego było mało, krety zjadają pożyteczne dla gleby dżdżownice. 
O ile zwalczanie dziko żyjących kretów jest prawnie zabronione, bowiem żyjący w naturalnym otoczeniu kret znajduje się pod ochroną prawną, to już walka z kretami w miejscach, w których występują one w dużych ilościach, a w których powodują zniszczenie terenów zielonych jest jak najbardziej dozwolona. 

Czy krety są pod ochroną

Wiele osób zastanawia się, czy kret jest pod ochroną i czy rzeczywiście legalne jest jego usunięcie? Przede wszystkim, stosowana przeze mnie metoda fumigacji to jedynie zmuszenie kreta do przeniesienia się z jednego miejsca na drugie, nie czyniąc mu przy tym żadnej rzeczywistej szkody. Innymi słowy, takie działanie jest w pełni zgodne z prawem.
Warto jednak pamiętać, że kret jest pod ochroną do pewnego stopnia. Oznacza to, że przepędzić kreta można wyłącznie w ściśle określonych warunkach, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Środowiska z szóstego października 2014. Na szczęście, w przypadku ogrodów i działek usunięcie kreta jest w pełni legalne.

Podstawa prawna

Podstawa prawna w przypadku kretów to rozporządzenie Ministra Środowiska, z dnia szóstego października 2014 roku, a dotyczące ochrony poszczególnych gatunków zwierząt. Kret jest objęty ochroną, lecz rozporządzenie przewiduje pewne wyjątki, pozwalające na jego usuwania, choćby na terenie ogrodów, leśnych szkółek, obiektów sportowych i lotnisk trawiastych. 

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (DZ. U. z 7 października 2014 r. Poz. 1348) Załącznik nr 2 - Kret jest objęty ochrona częściową. Można go jednak zwalczać:

-na terenie ogrodów,

-upraw ogrodniczych,
-szkółek leśnych,

-rawiastych lotnisk,
-ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowychLink do całej ustawy  > http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2014/1348/1 <

Kontakt:

Usługi Zwalczania Szkodników(DDD)

NIP 7582355235
REGON 147333265

Tel. 600-459-997
Ostrołęka, Mazowieckie